Kontakt

 

VÄLKOMMEN TILL DALATRÄHUS KONTORET!

Vällebergsvägen 11 G, 459 30 Ljungskile. Öppettider 09.00 - 17.00 med lunch 12.30 - 13.30.

Dalaträhus - dåtid och nutid!

Dalaträhus AB grundades av Jan Sjöholm 1967, pappa till Marie Henriksen som idag driver företaget tillsammans med Thomas Henriksen och Fredrik Offesson. Under åren har vi sålt och byggt prefabricerade hus på västkusten med omnejd. År 2009 skedde ett generationsskifte när Jan pensionerade sig.

 

Ägarlägenheter

År 2009 infördes den nya boendeformen ägarlägenheter i Sverige. Dalaträhus var bland de första som byggde ägarlägenheter i Sverige. Idag har vi en stor kunskap och erfarenhet av denna boendeform och sammanfattningsvis kan man säga att en ägarlägenhet ger större valfrihet, bättre boendeekonomi och ett tryggare boende.

 

Visningshus på Husknuten

Vårt huvudkontor är beläget i Ljungskile centrum i ett av våra ägarlägenhetshus. I vårt visningshus på Husknuten i Västra Frölunda huserar våra säljare. Hit är ni varmt välkomna för att bli inspirerade och se och känna på våra hus.


Bostadsområden 

Utöver byggnation av villor arbetar vi med att projektera och sälja större bostadsområden. Dessa kan bestå av villor, radhus eller ägarlägenheter. Exempel på några områden är Vita husen i Uddevalla med 44 villor samt Utsikten i Ljungskile med 32 radhus och 18 ägarlägenheter. 

 

Nya bostadsprojekt

Just nu håller vi på att projektera två nya områden. Ett i Ljungskile med ca 27 ägarlägenheter som har utsikt över Lyckorna golfbana och Lyckorna viken. Det andra består av 23 fristående villor i Lysekil med fin havsutsikt. 

Katarina Offesson

Säljare

Mobilnummer: 070-593 45 00
E-postadress: katarina@dalatrahus.se

Lars Nielsen

Säljare - Norge

Mobilnummer: 072 503 20 80
E-postadress: lars@dalatrahus.se

Mats Nordèn

Säljare

Mobilnummer: 076-825 53 21
E-postadress: mats@dalatrahus.se

Peter Lundsten

Säljare

Mobilnummer: 070-567 16 15
E-postadress: peter@dalatrahus.se

Peter Dahlström

Säljare

Mobilnummer: 073-573 71 94
E-postadress: peter.d@dalatrahus.se

Marie Henriksen

Säljare områden , områdesexploatering

Mobilnummer: 076-898 72 72
E-postadress: marie@dalatrahus.se

Thomas Henriksen

Säljare områden, områdesexploatering

Mobilnummer: 073-980 16 92
E-postadress: thomas@dalatrahus.se

Jörgen Svensson

Projektledare Lyckosvingen

Mobilnummer: 070-341 88 05
E-postadress: jorgen@dalatrahus.se

Leena Persson

Kundtjänst

Telefonnummer: 0522-207 55
E-postadress: leena@dalatrahus.se

Mathias Carlsson

Eftermarknad

Mobilnummer: 070-682 19 89
E-postadress: mathias@dalatrahus.se

Ragnar Josefsson

Administratör

Telefonnummer: 072-856 28 33
E-postadress: ragnar@dalatrahus.se

Fredrik Offesson

Entreprenad

Mobilnummer: 070-928 26 21
E-postadress: fredrik@dalatrahus.se

Roger Carlsson

Entreprenad

Mobilnummer: 070-631 79 41
E-postadress: roger@dalatrahus.se

Jonas Olsson

Mark

Mobilnummer: 070-699 18 95
E-postadress: jonas@dalatrahus.se

Jonny Jansson

Husritare

Telefonnummer: 0522-207 76
E-postadress: jonny@dalatrahus.se

Mikael Höckerström

Konstruktör

E-postadress: mikael@dalatrahus.se

Erika Thörnäs

Ekonomi

Mobilnummer: 073-561 60 88
Telefonnummer: 0521-27 27 50
E-postadress: erika@redovisa.net

Glenn Jennehed

IT

E-postadress: glenn@dalatrahus.se